Balmín metlatý – Manuka

4. 2. 2024 Od 0

Balmín metlatý

nazývaný také původním domorodým názvem Manuka, nejrozšířenější druh rodu balmín, je nenáročná teplomilná dřevina pěstovaná pro své květy a v poslední době i pro objevené léčebné účinky. Balmín je rostlina se stálezelenými listy zbarvenými zeleně či bronzově načervenale. Roste ve formě keříku (30 cm) i stromu (10 m), pochází z Austrálie a Nového Zélandu.

Tato dřevina má pro domorodé obyvatele tradičně význam jako zdroj příležitostné lahůdky a hlavně léčivá rostlina. Pružná, ztuhlá sladká tekutina vytékající z poraněných mladých větví je považována za vítané zpestření jednoduché stravy hlavně dětmi, ale také ke zmírnění kašle u dospělých. Podobně i kůru užívají ke zmírnění bronchitidy. Z listů dělají masti, žvýkají je nebo vdechují jejich výpary. Z těžkého a tvrdého dřeva vyrábějí drobné nástroje a topí jím, pro specifickou vůni všeobecně slouží k uzení, hlavně ryb.

Manuka je velmi bohatá na Triketon, který ve srovnání s australským Tea Tree Oil zvyšuje účinnost proti plísním až desetinásobně a proti G+ bakteriím až třicetinásobně. Ne nadarmo tomuto oleji původní maorští obyvatelé Nového Zélandu říkají zabíječ bakterií a plísní. Výborných výsledků s manukou je dosahováno v přípravcích určených k tlumení projevů akné.

Využití vlastnosti jeho esenciálního oleje:

  • Vysoce účinný při houbovém a plísňovém onemocnění nohou. Pár kapek na postižené místo 2xdenně, poté navléci ponožky, aby se olej tak rychle nevypařil. Další alternativou je koupel nohou v teplé vodě s přidáním několika kapek manuky po dobu cca 20min.
  • Schopnosti ulevovat od bolestí kloubů a svalů. Protizánětlivé vlastnosti esenciálního oleje jsou dobře známy a mohou pomoci zmírnit řadu typů svalových a revmatických bolestí.
  • Také do koupele lze olej několikrát týdně využít pro své blahodárné vlastnosti.
  • Esenciální olej je účinný a bezpečný prostředek na jakékoliv kousnutí nebo bodnutí hmyzem, které vy a vaše rodina zažijete. Olej je třeba aplikovat co nejdříve.
  • esenciálních olejů je alternativou k léčivům používaným k léčbě stresu, úzkosti a deprese.
  • Má antimikrobiální a antiseptické vlastnosti a je účinná v kosmetických prostředcích pro zanícenou, aknózní či jinak poškozenou pokožku.
  • Olej podporuje růst a regeneraci nových buněk a současně chránit jakoukoliv ránu před vznikem infekce.
  • Zmírňuje projevy alergie na prach, pyl, nebo srst zvířat, stačí aplikovat na postižené místo pokožky.
  • K ošetření pokožky hlavy s lupy nebo jakékoliv jiné infekce pokožky hlavy
  • Manukový esenciální olej funguje také jako velmi účinný deodorant pro vaše tělo a nohy.

Esenciální olej lze použít na nohy, pomůže snížit zápach stejně jako zamezit jakékoliv houbové infekcí nohou a prstů.

Z řady produktů s obsahem manuka můžeme doporučit BIOVITALITY Sérum na plísně 8ml od Českého výrobce GREEN IDEA – TOPVET