Allantoin

Od svého objevení na začátku 20. století se allantion postupně stával stále více populární ingrediencí v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. V současné době je to jedna z nejvíce využívaných látek v kosmetice. Allantoin svým působením kůži zjemňuje a vyhlazuje, a navíc i kůži chrání. Nemá žádné zásadní nežádoucí účinky, které by mohly být důvodem pro jeho nahrazení v kosmetickém odvětví.


V roce 1912 MacAlister jako první objevil látku allantoin v kořenech kostivalu lékařského. O několik let později v roce 1935 byl allantoin isolován ze zvířat, hlavně z krav a dalších přežvýkavců. V současnosti jej syntetizujeme uměle.

Z chemického hlediska je allantoin dusíkatá organická látka na bázi močoviny. Má podobu bílého krystalického prášku a je produktem metabolismu kyseliny močové u většiny savců – s výjimkou vyšších primátů včetně člověka.

Pro kosmetiku je allantoin jednou z nenahraditelných látek, které mají velmi pozitivní účinky na kůži. Používá se hlavně při výrobě krémů, jelikož

  • dokáže regulovat nadprodukci keratinu v kůži. Keratin totiž způsobuje rohovatění kůže a při jeho nadprodukci může být kůže až příliš tvrdá a praskat. Allantoin tedy svým působením zjemňuje, zvláčňuje a vyhlazuje kůži.
  • podporuje hojení pokožky a to již po několika málo aplikacích.
  • zklidňuje a hydratuje kůži.

Díky novým výzkumům, které probíhají na liverpoolské univerzitě, vědci zjistili, že allantoin také působí proti stárnutí. Nazývají jej „elixír života“. Joao Pedro de Magalhaes byl inspirován pokusy se zvířaty, u kterých díky snížení konzumace žrádla došlo k prodlužení života. Magalhaes proto zkoumal tisíce látek, které by měli podobné výsledky. Testy na červech zjistil, že nejlepší výsledky měl právě allantoin, který prodloužil život červů dokonce o 22%. Pro výzkum je allantoin také velmi zajímavý z toho hlediska, že nemá doposud žádné zásadní nežádoucí účinky, a to i přes masivní využívání v kosmetickém průmyslu. Vědci chtějí dále posunout svůj výzkum na větší živočichy, jako jsou myši a krysy, a ve vzdálenější budoucnosti věří v úspěch i v podobě pilulek proti stárnutí, kterých by si mohl užívat každý z nás.   

Nicméně ti z nás, kteří mají nějaký krém obsahující allantoin v koupelně, se nemohou již nyní těšit z omlazujících účinků, protože aplikace krému zatím neprodlužuje život, ale pouze zajišťuje krásnější pokožku.