Blahovičník (Eukalyptus)


Blahovičník (Eucalyptus globulus) je stálezelený, subtropický až tropický strom, patřící do čeledi myrtovitých, přičemž rozlišujeme až 700 druhů. 

eukalyptový esenciální olej


Menší druhy dorůstají do výšky 10 metrů a ty největší dosahují výšky 90 metrů. Tento strom pochází z Austrálie, kde tvoří až 95 % australských lesů. Postupem času se však blahovičník rozšířil i do ostatních částí světa a dnes je pěstován ve všech tropických a subtropických oblastech (např. Itálie, Portugalsko, Francie, severní Afrika, Jižní Amerika). Květy blahovičníku mají různou barvu např. krémovou, bílou, červenou a žlutou. Díky svému rychlému růstu, roční přírůstek 3 – 10 metrů, se stal eukalyptus vyhledávaným zdrojem dřeva a výroby papíru (v Portugalsku se vysazuje zejména pro jeho výrobu). Tato exotická dřevina vyniká svou specifickou vůní, která je obsažena v eukalyptové silici. Ta se řadí mezi nejúčinnější éterické oleje a získává se z listů eukalyptu. Listy blahovičníku se s růstem stromu mění. Mladé stromy mají listy modrozelené, voskované a u starších exemplářů jsou listy tmavozelené a kožovité. Právě listy blahovičníku jsou oblíbenou potravou medvídka koaly.

Díky svým hojivým a léčebným účinkům bývá velmi často eukalyptový olej součástí nejrůznějších přípravků, které jsou užívány pro léčbu kašle, nosních dutin, zánětů průdušek, atd. Tato zázračná kapalina se získává zejména z listů stromu, ale je možné ho vytěžit i z jeho kůry. Esenciální eukalyptový olej vyniká svými antiseptickými, protizánětlivými, hojivými a tonizačními účinky.

Kromě farmaceutického průmyslu našel eukalyptus své uplatnění i v průmyslu kosmetickém a to díky svým silicím. Velmi dobře snáší přípravky, které obsahují eukalyptové silice, nečistá, mastná a unavená pleť. Příjemná vůně blahovičníku získala své místo i v parfumerii (voňavky, voda po holení).